חורף. קר בחוץ. אתם נכנסים אל המכונית ומתחילים לנסוע. אחרי כמה דקות השמשה הקדמית מתכסה אדים בצידה הפנימי ואתם בקושי רואים את הדרך. אתם מנקים עם כף היד אבל אחרי רגע קצר השמשה מכוסה שוב באדים והמצב רק מחמיר. מה עושים אם אין לנו מכונית משוכללת עם מפשיר אדים איכותי? מוצאים את הראש מהחלון?

Source: goo.gl via Minerva on Pinterest

 

יש פתרונות יותר פשוטים, יותר מעשיים ופחות מקפיאים.

קודם כל צריך לשאול: למה בכלל מצטברים אדים על השמשה הפנימית?

זה קורה בגלל שילוב של שני גורמים:

  1. הפרשי טמפרטורה בין פנים המכונית לבין הטמפרטורה בחוץ – פנים השמשה יותר חם מהצד החיצוני שלה.
  2. לחות שמצטברת בתוך המכונית.

הצירוף של שניהם גורם ללחות להפוך לאדים על הצד הפנימי של השמשה.

הפיתרון, אם כן, הוא להתגבר על שני הגורמים.

איך עושים את זה?

לפתוח קצת את החלון: כך הטמפרטורה בפנים תהיה קרובה לזו שבחוץ וגם הלחות במכונית תרד. הבעיה היא שקר בחוץ! מי רוצה לנסוע עם חלון פתוח? עם זאת, פתיחה לזמן קצר יכולה לעזור מאוד אם אין לכם פתרון זמין אחר. כמו כן, אם פותחים קצת את החלון מיד כשנכנסים למכונית אפשר למנוע היווצרות של אדים.

ניגוב עם מטלית או מגבת: עוזר לטווח הקצר אבל לא לאורך זמן. חוץ מזה, זה מסוכן לעשות תוך כדי נסיעה. אם כבר אתם בוחרים בפיתרון הזה מומלץ להשתמש בספוג שנועד לנקות לוח,  שנותן תוצאות יותר טובות.

Source: momfix.com via Shane on Pinterest


להשתמש במערכת החימום ו/או האיוורור של המכונית:

אבל איך? פשוט להפעיל את החימום? את המזגן?

אז ככה:

1. מפעילים את מערכת האוורור. אפשר על "קר" (כדי שפנים הרכב יתקרר ויתקרב לטמפרטורה החיצונית) או על חם (כדי שהאוויר בתוך המכונית יוכל להכיל יותר לחות ו"ייקח" אליו את האדים.)

2. אם יש מזגן במכונית מפעילים אותו. מערכת המיזוג מייבשת את החלל הפנימי ומורידה את הלחות בתוך המכונית.

3. הכי חשוב: במערכת האוורור של המכונית יש שני מצבים: סירקולציה (המערכת משתמשת באוויר שבתוך המכונית ולא נותנות לאוויר מבחוץ להיכנס) או אוורור (המערכת מכניסה אוויר מבחוץ אל תוך המכונית.) יש לכוון את המערכת על הכנסת אוויר מבחוץ כדי להוריד את הלחות במכונית ולשחרר אותה החוצה.

אפשר לראות זאת היטב בסרטון הבא (החל מ-0:25)

אם אפשר לעשות את כל הדברים הללו ביחד זה הכי טוב. אבל גם מי שאין לו מיזוג יכול להשתמש במערכת החימום של המכונית ולהגיע לתוצאות טובות.

פיתרון למי שאין לו מזגן ברכב

Source: puregag.com via Pure on Pinterest

 

מניעת היווצרות אדים

אבל אפשר גם למנוע מראש את היווצרות האדים.

יש כל מיני מוצרים שמציעים לנו בחנויות שאמורים למנוע היווצרות אדים. חלק מהם עובדים וחלק פחות. אבל אפשר גם להשתמש במוצרים שיש לכם בבית.

קחו סבון כלים או שמפו או קרם גילוח. נקו היטב את השמשה מבפנים כדי להוריד ממנה שומן ואבק שמאוד שמחים לעזור לאדים להצטבר. לאחרי גמר הניקיון מרחו שכבה דקה של הסבון או הקרם ומרחו אותה היטב עם מטלית כדי שהיא (כמעט) לא תראה. חשוב לעשות זאת פעם בכמה שבועות בהתאם לכמות הלכלוך שנכנסת לכם לתוך המכונית.

 

עכשיו תוכלו לנסוע במכונית כשאתם רואים את הכביש היטב ולא דרך החרכים שהצלחתם לפרוץ במסך האדים שכיסה לכם את השמשה הקדמית.

***

נכתב בחסות משרד עורכי דין לתעבורה משה רבי – מתמחה בתחום דיני התעבורה ועוסק בתחום זה מזה כ-20 שנה.

עורך דין תעבורה