אני תמיד טוענת שכשהתינוק אומלל, חולה ובוכה, הייתי עושה הכול בכדי להעביר את המחלה אלי. כמבוגרת אחראית אני לפחות מבינה מה קורה לגוף שלי ויכולה למצוא דרכים להקל על התחושה המאוד לא נעימה שמתלווית לחום גבוה.

מטלית על הראש

טמפרטורה של כמעל 38 מעלות צלסיוס נחשבת כחום אצל תינוקות וילדים קטנים אך לעיתים אין צורך במדחום בכדי לראות שהילד מקווצ'ץ'. עצם העובדה שהם קטנים ולא יכולים לדבר לא אומר שצריך להניח להם לסבול, אך מנגד לא תמיד כדאי לרוץ ולתת להם תרופות. אז איך יודעים? אצלי בבית אם הקטנים משחקים, שותים וחיוניים, אני מחכה. אם רע להם, גם עם טמפרטורה יחסית נמוכה, אני מטפלת.

לפני שנותנים תרופות, הנה מספר שיטות ביתיות להורדת חום והקלה על תינוקות שאספתי לצורך הכתבה. את חלקן אני מיישמת מזה שנים וחלקן קוריוזים שאספתי מהשכנות והאינטרנט ובהן מסתבר שנשבעים רבים. אם הרופא מאשר, נסו ותיראו.

דבר ראשון, חשוב לוודא שבחום "נורמאלי" עסקינן ושאין דברים יותר חמורים בגו. אם הילד אפאטי, מפרכס, מסרב לשתות, חיוור או ישנוני כדאי שתפנו למרפאה. הדבר נכון גם עבור תינוקות בני פחות משלושה חודשים עם חום. חום הוא סימפטום למחלה ולא דאגה בפני עצמה ובכתבה הזו אנסה להביא כמה דוגמאות כיצד להקל על הקטנים ועליכם את ההתמודדות עם חוסר הנוחות. את המחלה אני משאירה לרופאים.

דבר ראשון, אל תחנקו את הילד. ילד עם חום זקוק לאוורור בבגדיו ובסביבה בה הוא שוהה. אווררו את החדר לעיתים קרובות והימנעו מלחמם אותו יתר על המידה – כן, גם בחורף. בכלל, מחלה נגרמת מחשיפה לוירוסים וחיידקים ולא מרוח, ואת האורחים האלו אתם בכל מקרה רוצים ללוות החוצה.
בניגוד לדעת רוב הסבתות שאני מכירה, אני דווקא דוגלת באוורור זאטוטים חולים. צאו איתם לנשום אוויר בחוץ, אם זה בחצר או בטיול בעגלה. יציאה מבית "חולה" ונשימת אוויר צח תיטיב עם החולים הקטנים ועם אלו שמטפלים בהם.

לגבי הלבוש, ילד עם חום ירגיש הרבה יותר בנוח עם לבוש קליל ונעים. עטיפת הילד בבגדים חמים מדי או שמיכות יגרום לו להזיע ולהעלות את טמפרטורת הגוף עוד יותר – מה שיעודד התרבות חיידקים. בגד גוף דקיק ונעים מכותנה הוא ההימור הטוב ביותר שלכם.

לא צריך לבשל את הילד

תנו לו לשתות, והרבה. כשילד חולה חשוב שלא יחסרו לו נוזלים ופחות חשוב מאיזה סוג. אם זה תמ"ל, מים או מיץ, השקו אותו כמה שיותר. לא נורא אם הוא לא אוכל ואם הוא כן מבקש לאכול, אל תתעקשו על הבחירה.

הופה חרופה – או כמו שאומר בעלי, "let them sleep it off". המחלה והחום גורמים לתשישות. תנו לקטנים לישון כמה שירצו וכמה שהגוף שלהם מאותת להם שהוא צריך. זו הדרך הטובה ביותר לעזור להם לצאת מזה מהר.

לישון זה חשוב

אמבטיות. אם כי זו שיטת סבתא ידועה ורבת שנים, יש לנקוט משנה זהירות. קטנטן עם 40 מעלות חום יחטוף שוק אם תשימו אותו במים קרים מאוד. חשוב להכניס אותם בעדינות ובאיטיות לאמבטיה נעימה ופושרת או אפילו (וזה מה שאני עושה) להיכנס יחד איתם.

רטיבות – אם היא במטליות לחות על המצח או העורף, באמבטיות או בגיגית בחוץ בקיץ – תעשה לדרדס החולה שלכם רק טוב. לא רוצים אמבטיה? נסו לנגב את הגוף הקטן בסמרטוט רך ולח ולחזור שנית, כל עוד הקטן משתף פעולה. זה מרענן!

אמבט גיגית בקיץ

ולפינת הקוריוז: לאחר ששכנתי המשכילה וההגיונית נשבעה לי שגרביים טבולות בחומץ מורידות חום, הלכתי לשאול את דעתו של גוגל והתברר שהיא לא לבד. מאמבטיות בשילוב חומץ ועד רטיות מצח, השילוב מים-חומץ חוגג. שכנתי ממליצה להלביש גרביים טבולות בחומץ על רגלי הילד ולתת לו לישון איתם בלילה. נסו ותראו!

גרביים טבולות בחומץ על רגלי הילד

כשהקטנטנים מבריאים, אצלנו בבית נוהגים להחליף (או לנקות היטב) את מברשות השיניים, את הכוס בה הן גרות ואת הסדינים והמגבות. נעים לנו לחשוב שכך נמנע מלהדביק אחד את השני ומקסימום, הרווחתם סדינים בריח כביסה.

מומלץ לנקות או להחליף את מברשת השיניים

ולפינת הלא מומלצים: תרופת סבתא ידועה היא מריחת אלכוהול או עראק על גוף הילד, ישירות או בהספגת סמרטוטים. אלכוהול נספג היטב דרך העור והוא אינו מומלץ בשום צורה לילדים ותינוקות. שימוש רפואי בעראק למבוגרים דווקא יכול להיות נחמד, אבל הייתי ממליצה לכם למזוג אותו קודם לכוס.

לבריאות לכולם!

הכתבה שלפניכם נכתבה על ידי אמא לשלושה קטנטנים. לפעמים, כשהם לא חולים, היא גם מגיעה לעבודה.

***

נכתב בחסות טיפול בגלי הלם  – הטיפול בגלי הלם הינו טיפול חדשני, מוכח מדעית ואפקטיבי ביותר, אך עם זאת הוא חייב להתבצע ע”י אנשי מקצוע. הטיפולים מתקיימים ב”מרפאת מומחים משולבת” המתמחה בכאב ומאגדת בתוכה את מיטב הרופאים המומחים בצפון הארץ ביניהם אורתופדים מומחים, נוירולוגים, כירופרקטים ועוד מטפלים רבים ושונים.

טיפול בגלי הלם ודורבן בעקב